Friedrich Dürrenmat

Friedricha Dürrenmatt urodził się 5 Stycznia 1921 w Konolfingen , wieś w kantonie Berno, jako syn protestanckiego pastora Reinholda Dürrenmatta i jego żony . Wykształcenie zdobył  w 1941 roku w Bernie , gdzie rodzice się przenieśli  a z nim  jego trzy lata młodsza siostra  . Potem studiował literaturę, filozofię i naukę w Bernie i Zurychu ( 1941/46 ) . 11 Października 1946 ożenił  się Friedrich Dürrenmat z  aktorką Lotti Geissler . Sześć lat później , para przeniosła się ze swoim synem Peterem ( ur. 1947) i córkami Barbarą ( ur. 1949) i Ruth (  1951) do Neuchâtel.

Początkowo niezdecydowany , czy powinien raczej być malarzem czy  pisarzem , Friedrich Dürrenmatt próbował zarobić na życie pisaniem jako krytyk teatralny  , od czasu do czasu również jako rysownik i grafik . W 1945 roku opublikował swoje pierwsze opowiadanie w  gazecie ( "Old Man " ) , a 19 Kwietnia 1947 odbyła się  jego pierwsza sztuka  ( " Napisano " ) . Światowej sławy Friedricha Dürrenmatta był przez kawałki "Wizyta starszej pani " (1956 ) i    " Fizycy" (1962 ) .

Dürrenmatt nie odrzuca w swej twórczości problemów  artystycznych, politycznych i religijnych  , które opisuje jako swoje zadania , nie jako  terapeuty , ani  diagnosta , ani nawet ideologiem , ale aby zachować sceptyczny stosunek do przeciwności  , i aby jego literatura  zmuszła  czytelników  do krytycznej refleksji . Zainspirowany mitologicznym profanum i historią religii , jak i nauką o materiałach .  W jego twórczości znajdziemy  dobro i zło , władzai przemoc, bezsilność i łaska , jako  działania sędziów i oskarżonych , kata i ofiary.
 

Po śmierci żony Lotti na 16 Stycznia 1983 ożenił się  8 Maja 1984 r. z dziennikarką , aktorką i reżyserką Charlotte Kerr ( * 1927) , córką krytyka literackiego Alfred Kerra .

Swój  literacki dorobek pozostawił Friedrich Dürrenmatt  w 1989 ,Konfederacji Szwajcarskiej, pod warunkiem , że rozpocznie ono budowę  archiwum literackiego .

14 Grudnia 1990 Friedrich Dürrenmatt zmarł w swoim domu w Neuchâtel.